» Artykuły z prasy  » Sterowanie oswietleniem

Posiadając centralę Integra, a jeszcze lepiej Integra + Abax z powodzeniem możemy zarządzać oświetleniem w naszym domu. Wykorzystujemy tu czujniki ruchu, czujki magnetyczne i zmierzchowe w połączeniu z timerami czy poleceniami z manipulatora albo bezprzewodowego pilota. Do sterowania punktami świetlnymi zasilanymi napięciem 230V używamy modułów Satel INT-ORS lub INT-IORS lub pojedynczego przekaźnika 12V/230V np. AWZ 514.

Posiadając w swoim systemie centralkę Integra 128 WRL lub moduł ABAX ACU 100 możemy wykorzystać również komunikację bezprzewodową. Integratorem urządzeń przewodowych a ABAX em będzie moduł ACX 200, do którego możemy podłączyć 4 czujki przewodowe i 4 urządzenia sterowane z wyjść centrali.

Możliwości zarządzania oświetleniem przez centralę Integra są ogromne. Podajemy tutaj dla przykładu tylko kilka wariantów:

1) Automatyczne oświetlenie np. ciemnego korytarza czy przedpokoju po otwarciu drzwi wejściowych do mieszkania ( czujka magnetyczna ).

2) Automatyczne oświetlenie łazienki na określony okres czasu. Oświetlenie będzie działało do momentu wykrywania ruchu ( czujka PIR ).

3) Oświetlenie nocne. Wykorzystując czujkę AQUA LUNA Satela możemy za pomocą timera lub czujki zmierzchu ustalić okres w jakim czujka będzie zapalała na określony czas lampkę LED, która będzie dawała na tyle mocne światło np. w przedpokoju żeby można było przejść nie potykając się o nic np. do łazienki, a jednocześnie nie budząc nikogo silnym światłem i odgłosami przewracanych czy zrzucanych przez nas przedmiotów.

4) Oświetlenie awaryjne - w przypadku braku zasilania sieciowego 230V włączają się natychmiast lub po wykryciu ruchu w polu widzenia konkretnej czujki Lampki LED zasilane z akumulatora centrali na 12V. Bardzo użyteczne w tym przypadku są wymienione wcześniej czujki AQUA LUNA z diodami świetlnymi. Biorąc pod uwagę bardzo niskie zużycie prądu przez LED-y, do oświetlenia awaryjnego nie musimy już kupować kolejnych drogich urządzeń.

5) Automatyczne (np. przez timery lub linię telefoniczną czy sieć GSM) włączanie i wyłączanie określonych źródeł światła na określony czas w celu symulowania naszego pobytu w domu.

6) Włączanie zaprogramowanych źródeł światła czy całych obwodów elektrycznych w przypadku wykrycia naruszenia czuwających stref w naszym systemie alarmowym. W tym przypadku oświetlenie domowe wykorzystujemy jako sygnalizator włamania. Sygnalizacja może być ciągła lub (impulsowa -przerywana ).

7) Automatyczne wyłączanie określonych obwodów elektrycznych lub pojedynczych źródeł światła w przypadku uzbrojenia systemu alarmowego. Nie musimy się martwić o to czy zgasiliśmy światło w pokoju lub zostawiliśmy włączone żelazko. Wyłączamy urządzenia, które niepotrzebnie podczas naszej nieobecności zużywają energię elektryczną w stanie czuwania (telewizor, router, modem).

 
     
   
 
licznik odwiedzin - 32594222        | mapa strony | © 2005-2009
Utworzono w systemie darmowe strony www EntroCMS